Witajcie!

O tym jak ważne jest nasze nastawienie podczas biegu chyba nie trzeba wspominać. W jednym z poprzednich postów rozpatrywaliśmy właśnie na jakie ośrodki naszego umysłu wpływa bieganie. Dzisiaj skupimy się na bardziej psychologicznym aspekcie. Kiedy pokonujemy często długodystansowe odległości podczas biegu musimy być skupieni. W przebiegnięciu czy to maratonu czy półmaratonu dużą rolę odgrywa nasza psychika, bo lekkie załamanie i chęć zejścia z trasy chyba miał każdy biegacz w swojej sportowej przygodzie.

Ale jakie psychologiczne korzyści daje nam bieganie?

1. Mnóstwo endorfin – podczas biegu na pewno będziemy wykończeni jednak w trakcie wytwarza się mnóstwo endorfin, które będą kopem do dalszego działania. Endorfiny niwelują odczucie zmęczenia i bólu a co ważne wprawiają nas w stan zadowolenia.

2. Poczucie wewnętrznego spokoju i równowagi – co prawda dopiero po przekroczeniu wyznaczonego sobie celu czy też linii mety, ale jakże jest ono ważne. Dzięki niemu odczujemy spokój i niebywałą chęć robienia kolejnej czynności.

3. Motywacja – jedno większe czy mniejsze osiągnięcie jest kolejnym motywatorem do działania. Spełnienie wyznaczonego sobie celu jest nieocenione i z pewnością da nam siłę do działania i określenia sobie nowych co raz to ambitniejszych celów.

4. Determinacja – pokonywanie nowych wyzwań uczy na determinacji. Biegając i wyznaczając sobie cele kształtuje się nasza chęć do pokonywania to coraz trudniejszych zadań.

5. Pokonywanie trudnych chwil – nie można zaprzeczyć, że bieganie często wiąże się z pewnego rodzaju bólem czy to psychicznym, kiedy brak nam motywacji czy to  fizycznym tj. kontuzje. Bieganie uczy pewnego rodzaju pokonywania bólu i radzenia sobie ze swoimi słabościami.

Czy Wy widzicie więcej różnego rodzaju zależności dla naszej psychiki, którą daje nam bieganie?

Podzielcie się nią z nami!